• PCK

Opiekunowie Szkolnego Koła PCK:

Mirosława Ptaszek, Agnieszka Pytkowska

Członkowie koła: uczniowie klas szóstych

DZIAŁANIA  KOŁA  PCK

Członkowie szkolnego koła PCK w ramach bezpiecznych wakacji uczestniczyli w zajęciach doskonalenia Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Celem zajęć było nauczenie dzieci podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się, czym w ogóle jest pierwsza pomoc, poznali procedury wzywania służb ratunkowych oraz opowiadali, dlaczego warto pomagać innym. Ponadto przećwiczyli w praktyce kontrolowanie czynności życiowych, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytację krążeniowo-oddechową. Dzieci bardzo aktywnie      i z zapałem uczestniczyły w zajęciach, chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane pytania i angażowały się w ćwiczenia praktyczne.

Apel na temat kultury zdrowotnej.

W czasie apelu podsumowane zostały działania koła, nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursów. Zaprezentowaliśmy inscenizację na temat higieny osobistej pt. „Kopciuszek”.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia.

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. Tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2017 była depresja. Hasło kampanii brzmi: Depresja - porozmawiajmy o niej.

Podjęte zostały następujące działania:

1. Gazetka na szkolnym korytarzu zawierająca informacje na temat kampanii dla uczniów i rodziców.

2. Pedagogizacja rodziców na temat przyczyn depresji i sposobów radzenia sobie z nią. Koło PCK przygotowało materiały informacyjne dla wychowawców do wykorzystania w czasie spotkań z rodzicami.

3. Plakaty i rysunki na temat: „Co mnie cieszy w życiu?”- wykonane na spotkaniach PCK, zaprezentowane na szkolnym korytarzu.

4. Współpraca z pedagogiem szkolnym- zamieszczenie informacji o depresji na stronie szkoły, adresy stron internetowych o tej tematyce (informacje dla rodziców).

Program profilaktyczny „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję haseł  antynikotynowych i antyalkoholowych..

Podjęte zostały następujące działania:

1. Robimy klasową gazetkę

Zadaniem klas było przygotowanie gazetek ściennych w swoich salach.

2. Walczymy z nałogami.

Członkowie koła PCK na swoich spotkaniach wykonywali plakaty o tematyce antynikotynowej i antyalkoholowej. Zaprezentowali je na wystawie na korytarzu szkolnym.

3. Zostały zorganizowane konkursy :

- konkurs plastyczny pt. „Dziękuję, nie palę”

- konkurs literacki - wiersz, rymowanka pt. „Mamo, tato nie pal”

Bezpieczne ferie zimowe

Uczniowie rozmawiali o bezpieczeństwie w czasie ferii świątecznych. Mówili o zabawach na śniegu i lodzie oraz o zagrożeniach wynikających z niewłaściwych zachowań dzieci i dorosłych. Przed feriami  zimowymi wykonają na ten temat plakaty z hasłami ostrzegawczymi.

Finał WOŚP

Członkowie koła przeprowadzili zbiórkę fantów na loterię z okazji WOŚP, przygotowali losy przeprowadzili loterię. Dochód wyniósł: 732 zł.

Zdrowo się odżywiamy

W czasie spotkań członkowie koła omawiali właściwości odżywcze owoców i warzyw oraz ich wpływ na zdrowie człowieka. Mówili o roli śniadania i jego właściwym składzie.

Nasze działania w 2015/16r:

• Festiwal piosenki o zdrowiu. Celem tego konkursu było zainteresowanie dzieci tematyką zdrowia, zainspirowanie do poszukiwań treści prozdrowotnych i nowych form wyrazu oraz aktywizacja środowiska szkolnego w zakresie działań prozdrowotnych. Zwycięzcy konkursu: I miejsce: klasa Vb, wyróżnienie: klasa II

•       21 marca  wyruszyliśmy na spacer ulicami Młodzieszyna. Każda klasa przygotowała plakaty zachęcające do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz do zdrowego odżywiania. Uczniowie w kolorowych strojach promowali wybrany przez siebie ulubiony owoc lub warzywo. Przed Urzędem Gminy powitała nas pani wójt Monika Pietrzyk- Połubińska. Przedstawiciele Szkolnego Koła PCK wyrecytowali wiersze i obdarowali panią wójt koszem pełnym owoców i warzyw.

•     Członkowie koła omawiali właściwości odżywcze owoców i warzyw oraz ich wpływ na zdrowie człowieka.Mówili o roli śniadania i jego właściwym składzie.Na zajęciach technicznych wykonali surówki.

•     Uczniowie rozmawiali o bezpieczeństwie w czasie ferii. Mówili o zabawach na śniegu i lodzie oraz o zagrożeniach wynikających z niewłaściwych zachowań dzieci i dorosłych. Przed feriami wykonali na ten temat plakaty z hasłami ostrzegawczymi, które zostały umieszczone na gazetce na szkolnym korytarzu.

PAMIĘTAJ!

Woda  to  żywioł,  również  zimą.

Korzystaj  tylko   ze  specjalnie  przygotowanych  lodowisk.

Unikaj  nieznanych,  zamarzniętych  zbiorników  wodnych.

•       Członkowie koła przeprowadzili zbiórkę fantów na loterię z okazji WOŚP, przygotowali losy i w czasie uroczystości finałowej w GOKSiR przeprowadzili loterię. Dochód wyniósł: 876,21 zł.