• Profil szkoły

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Excepturi perferendis magnam ea necessitatibus, officiis voluptas
      • Historia

• Postać patrona Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie jest nierozerwalnie związana z walkami toczącymi się nad Bzurą w czasie II wojny światowej, dlatego wszelkie szkolne uroczystości i akcje mające na celu uczczenie jego pamięci , są jednocześnie wyrazem hołdu dla wszystkich żołnierzy broniących niepodległości we wrześniu 1939r. Utrwalają w pamięci uczniów wiedzę o wojennej przeszłości Polski, wyrabiają w nich postawę szacunku i patriotyzmu.

W harmonogram szkolnych uroczystości na stałe wpisane zostały następujące działania:

·        zorganizowanie na jednym z korytarzy kącika patrona;

·        wzbogacanie Izby Pamięci w pamiątki , zdjęcia i rekwizyty związane z gen. Grzmotem- Skotnickim i walkami nad Bzurą;

·        coroczny wrześniowy apel poświęcony generałowi i walkom obronnym w 1939r;

·        konkursy  wiedzy o życiu patrona;

·        marsz ku czci poległych w walce nad Bzurą ( ulicami Młodzieszyna) z udziałem uczniów i nauczycieli;

·        wyjazdy do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej na wystawy i lekcje tematyczne;

·        uczestnictwo uczniów w pozaszkolnych imprezach rocznicowych .

Tradycją szkoły stały się coroczne obchody rocznicy śmierci patrona. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami udają się pod pomnik poświęcony bohaterom walk nad Bzurą, znajdujący się obok Urzędu Gminy. Tam odbywa się uroczysty apel, delegacje klas zapalają znicze i składają wiązanki kwiatów. Pamięć poległych czczona jest „minutą ciszy”.

Uczniowie brali  udział w biegu ulicznym ku czci patrona szkoły. Jego tradycja sięga roku szkolnego 1998/1999, kiedy to zorganizowano go po raz pierwszy.  Bieg rozpoczynał się na ulicy Walk nad Bzurą, obok pomnika. Potem uczniowie maszerowali do szkoły. Na lekcjach wychowawczych przypominana jest działalność generała Grzmota – Skotnickiego. Po zajęciach lekcyjnych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami udają się na wycieczkę rowerową do Tułowic, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze pod pomnikiem upamiętniającym śmierć patrona.

W rocznicę nadania imienia obchodzone jest Święto Szkoły. Zazwyczaj połączone jest ono z uroczystością pasowania pierwszoklasistów na uczniów, którzy w obecności rodziców oraz całej społeczności szkolnej ślubują „uczyć się  bardzo pilnie, dbać o dobre imię szkoły    i swojego domu rodzinnego.”

Uczniowie uczestniczą w Rajdach Szlakami Walk nad Bzurą organizowanych przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, opiekują się miejscami pamięci narodowej na terenie gminy Młodzieszyn. Od lat istnieje zwyczaj organizowania przez członków Samorządu Uczniowskiego zbiórki zniczy, które zapalane są na grobach żołnierskich z okazji Święta Zmarłych. Uczniowie odwiedzają cmentarze w Juliopolu, Mistrzewicach, Starych Budach.

Wraz z nadaniem imienia nastąpiło wręczenie sztandaru. Jest on naczelnym symbolem funkcjonującym  w szkole . Dotyczący go ceremoniał stanowi integralną część z przyjętą tradycją szkolną oraz harmonogramem uroczystości i imprez szkolnych. Stanowi ważny rozdział szkolnego programu wychowawczego. Jest pomocny w organizacji ślubowań,  przyrzeczeń i innych uroczystości szkolnych, m. in. ślubowanie klas pierwszych, przyrzeczenie klas szóstych, zakończenie roku szkolnego.

Opiekunami ceremoniału dotyczącego sztandaru szkolnego są nauczyciele historii.

Mirosława Ptaszek