Biblioteka szkolna
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Excepturi perferendis magnam ea necessitatibus, officiis voluptas
Regulaminy
Zasady bezpiecznego zachowania w bibliotece
1. Biblioteka szkolna jest otwarta dla uczniów codziennie w godzinach 8.00- 14.00. Osoby z zewnątrz, zgodnie z zaleceniem GIS, dotyczącym ograniczania przebywania osób z zewnątrz na terenie szkoły, w czasie pandemii COVID 19, nie mogą korzystać z biblioteki szkolnej.
2. Wchodząc do biblioteki uczniowie dezynfekują przy wejściu ręce. Nauczyciel – bibliotekarz też wypożycza w środkach ochrony osobistej.
3. Uczniowie nie mogą przekraczać wyznaczonych przez bibliotekarza linii „drogi brudnej” – z książkami do zwrotu oraz „drogi czystej” z wypożyczonymi książkami (oznakowanie na podłodze)
4. Książki, po zdjęciu z ewidencji uczniowie odkładają do wskazanego opisanego datą pudła, gdzie przez 2 dni będą w tzw. kwarantannie bibliotecznej, zanim można je będzie bezpiecznie wypożyczyć innym.
5. W bibliotece może przebywać jednocześnie 2 uczniów, z zachowaniem dystansu 1,5m odległości od siebie. Do bibliotekarza podchodzi jedna osoba.
Regulamin korzystania przez uczniów z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych w Szkole Podstawowej im. gen. St. Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie
Postanowienia ogólne:
- Regulamin korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych, zwany dalej regulaminem, reguluje:
- zasady związane z wypożyczaniem i zapewnieniem uczniom dostępu do podręczników lub materiałów edukacyjnych,
- obowiązki ucznia związane z wypożyczeniem,
- postępowanie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia, niezwrócenia podręcznika.
- Każdy uczeń/rodzic/opiekun prawny powinien zaznajomić się z regulaminem korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych.
Wypożyczanie uczniom podręczników lub materiałów edukacyjnych oraz przekazywanie materiałów edukacyjnych
- Biblioteka szkolna gromadzi podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe.
- Biblioteka nieodpłatnie:
- wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne, mające postać papierową
- zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną,
- przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu lub je udostępnia
- Wypożyczanie i zwrot podręczników lub materiałów edukacyjnych podlega ewidencji.
- Do wypożyczenia podręczników lub materiałów edukacyjnych uprawnieni są wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych.
- Wypożyczanie odbywą się na początku każdego roku szkolnego – do 10 września (w miarę dostępności podręczników).
- Podręczniki lub materiały edukacyjne wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego (10 miesięcy), termin ich zwrotu mija w czerwcu.
- Dołączone do podręczników lub materiałów edukacyjnych płyty CD, mapy, plansze, itd. stanowią integralną część podręczników lub materiałów edukacyjnych i należy je zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym.
- Uczeń, który w trakcie roku szkolnego przechodzi z jednej szkoły do innej szkoły, zobowiązany jest zwrócić otrzymany podręcznik lub materiały edukacyjne.
- W przypadku, gdy uczeń niepełnosprawny przechodzi z jednej szkoły do innej szkoły w trakcie roku szkolnego, nie ma obowiązku zwrotu podręczników lub materiałów edukacyjnych.
Obowiązki ucznia związane z wypożyczeniem
- Przez cały okres użytkowania podręczników lub materiałów edukacyjnych uczeń zobowiązany jest dbać o stan użytkowy książek.
- Przez cały okres użytkowania podręczników uczeń dba o właściwe i czyste obłożenie książki.
- Uczeń/rodzic ma obowiązek na bieżąco dokonywać drobnych napraw czy ewentualnej wymiany okładki.
- Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach.
- Dopuszcza się używania ołówka w celu zaznaczenia (np. pracy domowej).
- Wraz z upływem terminu zwrotu uczeń powinien uporządkować podręczniki, tj. powycierać wszystkie wpisy ołówka, podkleić, a następnie oddać do biblioteki szkolnej wszystkie wypożyczone podręczniki wraz z ich dodatkowym wyposażeniem (płyty CD, mapy, plansze itp.).
Postępowanie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego
- W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego szkoła może żądać od rodziców ucznia odkupienia (zwrotu 100% kosztu zakupu) podręcznika lub materiału edukacyjnego.
- Przez uszkodzenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie umożliwiające jednak dalsze ich wykorzystywanie.
- Na żądanie bibliotekarza użytkownik, który doprowadził do uszkodzenia materiałów bibliotecznych, jest zobowiązany podręcznik naprawić.
- Przez zniszczenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie w przyszłości.
- Jeżeli do podręcznika lub materiału edukacyjnego dołączone były płyta CD/DVD, mapy, plansze itd., należy je zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zgubienie któregoś z tych elementów skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
- W przypadku braku zapłaty za zniszczone lub niezwrócone podręczniki lub materiały edukacyjne szkoła w porozumieniu z organem prowadzącym może wystąpić na drogę administracyjną.
Postanowienia końcowe
- Organem uprawnionym do zmiany regulaminu jest dyrektor szkoły.
- Decyzje w innych kwestiach z zakresu udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte w niniejszym regulaminie, podejmuje dyrektor szkoły.
- Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r.
Regulamin biblioteki szkolnej
Zasady korzystania z wypożyczalni:
- Biblioteka jest międzyprzedmiotową pracownią i szkolnym ośrodkiem informacji służącym uczniom, pracownikom szkoły, a także rodzicom.
- W wypożyczalni obowiązuje wolny dostęp do półek.
- Biblioteka udostępnia swoje zbiory czytelnikom do domu (lektury, literaturę piękną, popularnonaukową) oraz na miejscu ( wydawnictwa informacyjne z księgozbioru podręcznego i czasopisma).
- Czytelnik może wypożyczyć jednorazowo 2 książki na okres jednego miesiąca z możliwością przedłużenia.
- Czytelnik odpowiada za wypożyczone przez siebie książki. W przypadku ich zniszczenia lub zagubienia musi zwrócić taką samą książkę (książki) albo inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.
- Wszystkie wypożyczone materiały muszą być zwrócone do biblioteki najpóźniej na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego.
- Czytelnicy, którzy odchodzą ze szkoły, zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką.
- Czytelnik zobowiązany jest do zachowania ciszy i porządku, szanowania wypożyczonych książek.
Zasady korzystania z czytelni:
- Z czytelni mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i rodzice bez wierzchnich okryć, które należy pozostawić w szatni.
- W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów tj. księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.
- Korzystający z czytelni obowiązani są każdorazowo wpisać się do Zeszytu odwiedzin czytelni.
- Czytelnik ma bezpośredni dostęp do czasopism znajdujących się na regałach, a do innych zbiorów za pośrednictwem bibliotekarza.
- Przed opuszczeniem czytelni, czasopisma należy odnieść na wyznaczone miejsce, a książki zwrócić bibliotekarzowi.
- Kopiowanie materiałów dozwolone jest za zgodą bibliotekarza.
- Książki i czasopisma powierza się opiece czytelnika, który odpowiada za nie materialnie.
- Za bezpieczeństwo czytelników będących w bibliotece odpowiada nauczyciel bibliotekarz.