Witaj wiosno!!! W dniu 21 III 2018 dzieci z grupy 0 a i b naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie "pożegnania zimy-powitania wiosny". Przygotowania do tej uroczystości odbywały się już wcześniej poprzez naukę piosenek, wierszyków i rymowanek. Marzannę wykonała jedna z mam, której gorąco dziękujemy. Kwiaty wykonały dzieci wspólnie ze swoimi nauczycielkami. Kiedy wszystko było już gotowe z przedszkola, ulicą Szkolną wyruszył barwny korowód, na czele którego widniała Marzanna- zimowa panna. Przy wtórze piosenki "Wiosno, wiosenko gdzie jesteś powiedz nam..." gromada dotarła do kontenera, gdzie dokonało się symboliczne pożegnanie kukły. Towarzyszyły mu skandowane hasła : "precz zimo zła", "wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na ciebie już czeka..." Następnie powitano wiosnę radosnymi piosenkami i kolorowymi kwiatami. Obrzędom tym towarzyszyła piękna , słoneczna pogoda aczkolwiek jeszcze dość mroźna.
Wiadomości
Witaj wiosno
KOBIETA TAJEMNICĄ JEST
Połączone w nowej szkole siły gimnazjalistów i czwartoklasistów zaprosiły 8 marca 2018r. wszystkie dziewczyny i kobiety wraz z chłopcami na uroczystą akademię. Tematem była tajemnica „słabej płci”. Jej rąbka uchylili uczniowie klas IVc, IIac i IIIab Gimnazjum. Piosenki, wiersze liryczne i skecze wypełniły całe przedstawienie. Mieliśmy też okazję podziwiać walc w wykonaniu Malwiny i Kacpra, naszych gwiazd w tańcu nie tylko towarzyskim. Uroczystość otworzyły przedszkolaki w śmiałej interpretacji piosenki o naszych paniach.
Było lirycznie i humorystycznie, po prostu – rodzinnie. Klasy drugie Gimnazjum zaskoczyły wszystkich, ofiarowując ogromny tort dla wszystkich pań w szkole.
Fotoreportaż z uroczystości w zakładce Album fotograficzny, galeria "Kobieta tajemnica jest".
10-lecie SKO
Działalność młodzieszyńskiego SKO prowadzonego przez panią Barbarę Sieczkowską na stałe wpisała się w życie naszej szkoły. Tak bardzo, że informacja o dziesięcioleciu zupełnie niektórych zaskoczyła. Konieczne więc było uczczenie tej poważnej rocznicy. Zrobiliśmy to na uroczystym apelu, którego gościem była p. Renata Zielkowska - dyrektor Banku Spółdzielczego w Młodzieszynie. Uroczystość rozpoczęła inscenizacja o złotej rybce. Dokładniej mówiąc - współczesnej złotej rybce. Takiej, która potrafi pokazać wartość gromadzonych pieniędzy, ale i to, że są rzeczy, które powinno się cenić bardziej niż złoto. Główna bohaterka przekonała się też, że należy uważać, czego sobie życzymy, bo można zaplątać się we własne sidła. Jaki z tego wniosek? Bądźmy systematyczni w oszczędzaniu, nie liczmy na złotą rybkę, a w międzyczasie krok po kroku zmierzajmy do zabepieczenia swojej przyszłości dokładając drobne sumy - na początek choćby w SKO. Do oszczędzania w SKO zachęcały również teksty ułożone do znanych melodii: "Orkiestry dęte", "Być kobietą", "Bałkanica", "Damą być".
Po występach wręczono nagrody zwycięzcom w konkursach organizowanych przez SKO, które odbyły się w ostatnim czasie: "Pieniądze szcześcia nie dają" - prawda czy mit?, "Laurka dla SKO", "Tort urodzinowy SKO".
Dziękujemy Pani Dyrektor, Radzie Rodziców i Paniom kucharkom za pyszny tort.
Inauguracja wystawy pt. "W drodze do niepodległości"
„W drodze do niepodległości” z wizytą w MłodzieszynieW dniu 6 marca 2018r. w Szkole Podstawowej w Młodzieszynie odbyła się uroczysta inauguracja wystawy „W drodze do niepodległości”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – p. Małgorzata Hetman, dyrektorzy szkół podstawowych z Janowa i Kamiona pan Leszek Borkowski i Marek Kujawa oraz przewodniczące Rady Rodziców panie Ewa Żakowska, Beata Chudzyńska, uczniowie szkół Gminy Młodzieszyn.
Po powitaniu zebranych przez dyrektora szkoły p. Małgorzatę Malczewską głos zabrała p. Mirosława Ptaszek, przybliżając uczestnikom spotkania cele i założenia projektu edukacyjnego „Dla Niepodległej”, którego elementem jest goszcząca w naszej szkole wystawa pt. „W drodze do niepodległości”.
Uroczystość uświetnił występ grupy teatralnej. Uczniowie prezentowali wiersze polskich poetów ukazujące walkę naszego narodu o niepodległość oraz radość z jej odzyskania. Chór szkolny wykonał kilka pieśni patriotycznych pod kierunkiem pana Dariusza Kosińskiego. W dalszej części spotkania głos zabrał p. Marek Orzechowski, który przybliżył tło historyczne wydarzeń sprzed stu lat. Następnie zaproszeni goście obejrzeli wystawę, która gościć będzie w naszej szkole do 9 marca.
Wystawa „W drodze do niepodległości” zorganizowana w jubileuszowym roku 100-lecia niepodległej Polski ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jest to nowoczesna i atrakcyjna lekcja historii dla uczniów i dorosłych. Jej fundatorami są Bank Pocztowy S.A. i PERN S.A. Partnerami merytorycznymi natomiast Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych.
Projekt „Dla Niepodległej” jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Celem PW „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym, radosnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości.
Organizacji wystawy towarzyszyć będą konkursy historyczne związane z tematyką odzyskania niepodległości oraz prelekcje o tematyce patriotycznej.
Mirosława Ptaszek
Wycieczka do Warszawy
Dzięki szkole uczymy się być z innymi ludźmi, szanować ich, podziwiać, uczestniczyć w ich sprawach. Mieć oczy szeroko otwarte. Być uważnym. Klasa IVc mogła poczuć to wszystko na wycieczce do Warszawy 15 lutego 2018 r. Wraz z wychowawczynią i panią E. Bryzek zwierdziła wystawę Lego. Tworzyła z klocków swoje konstrukcje. Potem udała się na Niewidzialną Wystawę. Tam spotkała się z ludźmi niewidomymi. Doświadczyła ich życiowej przestrzeni, wyłączając zmysł wzroku. Uczniowie przekonali się, jak dzielne są osoby niewidome, które pokonują wszelkie bariery, by żyć tak jak inni.
Edukacja leśna w przedszkolu
W dniu 15.02.2018r. w punkcie i oddziałach przedszkolnych gościliśmy panią Dobrawę Jankiewicz – edukatora z Nadleśnictwa Radziwiłłów. Celem tego spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika i środowiskiem leśnym.
Na początku spotkania pani Dobrawa omówiła zasady zachowania obowiązujące w lesie. Przypomniała dzieciom, że nie wolno śmiecić, krzyczeć ani zaprószać ognia. Następnie opowiadała ciekawostki z życia leśnych zwierząt. Dzieci poznały zwierzęta leśne i ich warunki życia. Dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę.
Opowieści zaproszonego gościa wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród przedszkolaków. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały i odpowiadały na zadawane pytania. Każdy otrzymał pieczątkę Honorowego Przyjaciela Lasu. Dodatkowo każda grupa przedszkolna dostała w prezencie karmę dla ptaków do wywieszenia na terenie wokół szkoły.
Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach, lepiej poznały zasady ochrony przyrody.
SUPERDZIECIAK
13 lutego odbyła się w naszej szkole III edycja konkursu Superdzieciak. Inicjatorem i organizatorem tej imprezy jest Szkolna Kasa Oszczędności. Tym razem gościliśmy też uczniów z Kamiona i Janowa, którzy również zaprezentowali nam swoje talenty. Widownia świetnie bawiła się oglądając pokazy kabaretowe, taneczne, a także słuchając popisów wokalnych. W tym roku gościem specjalnym była popularna wokalistka i kompozytorka Ania Dąborwska. W tej roli doskonale sprawdziła się p. Magdalena Gmurek - Superrodzic. Nikt się nie nudził również dzięki konferansjerom (p. Barbara Sieczkowska i p. Leszek Borkowski), którzy przyłączyli się do obchodzonego przez całą szkołę Dnia Szalonych Fryzur i prezentowali się zgodnie z jego przesłaniem. Fryzury uczniów pokazywane były na prezentacji przygotowanej wcześniej przez p. Elżbietę Bryzek.
W czasie gdy komisja (w składzie: wiceprezes BS w Sochaczewie p. A. Jaworski, dyrektor BS w Młodzieszynie p. R. Zielkowska, Wójt Gminy Młodzieszyn p. M. Pietrzyk, przedstawicielka Urzędu Gminy w Młodzieszynie p. K. Jasińska, dyrektor SP w Młodzieszynie p. M. Malczewska, dyrektor SP w Kamionie p. M. Kujawa oraz dyrektor p. D. Kosiński) obradowała (a miała trudny orzech do zgryzienia) nad wyborem Superdzieciaka, czas wypełnił występ gimnazjalnego kabaretu "Król i wieśniak" (Mateusz Borecki, Maciej Bryzek).
Ostatecznie Superdzieciakiem 2018 wybranym przez jury została Julia Brzezińska prezentująca utwór "Count on me" Bruno Marsa ze szkoły w Kamionie. Superdzieciakiem publiczności została Karolina Chudzyńska. Nagrodą główną były statuetki i piękne medale, ktore otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Warto się odważyć, przełamać tremę, aby doświadczyć uznania widzów nawet tych szkolnych.
Wszyscy zaprezentowaliście się wspaniale - wielkie brawa!
Spektakl teatralny "Perypetie księżniczki Karoliny"
13 stycznia dzieci z klas pierwszych oraz oddziałów zerowych i punktu przedszkolnego wzięły udział w przedstawieniu teatralnym pt. "Perypetie księżniczki Karoliny". Mogły podziwiać wspaniałą grę aktorską grupy teatralnej ze Studia Artystycznego "Magik" w Białymstoku. Przedstawienie cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Dzieci z zapartym tchem oglądały przygody tytułowej bohaterki, która uważała się za specjalistkę od wszystkiego. Dynamiczna akcja, scenografia, piękne lalki i aktorzy w barwnych kostiumach dopełnili całość widowiska. Bajka przypominała najmłodszym, że dobre maniery i postępowanie są nieodłącznym elementem w postawie dobrego i kulturalnego człowieka.
Dzień Babci i Dziadka w Punkcie Przedszkolnym
W dniu 12.02.2018 roku w Punkcie Przedszkolnym odbyło się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku - Dzień Babci i Dziadka.
Na tę uroczystość przybyli licznie zaproszeni goście. Po pięknie zaprezentowanej części artystycznej, dzieci wręczyły ukochanym Babciom i Dziadkom upominki przygotowane wspólnie z wychowawczyniami. Zwieńczeniem tej wzruszającej uroczystości był tort i poczęstunek przygotowany przez rodziców. Gościom i Pani Dyrektor dziękujemy za przybycie i aktywne uczestnictwo w zabawie, a rodzicom za pomoc w organizacji.
Dzień Babci i Dziadka w grupie 0"c"
Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w sercu małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Dlatego Dzień Babci i Dziadka obchodzimy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Kiedy nadszedł tak długo oczekiwany dzień, z niecierpliwością wypatrywaliśmy zaproszonych gości. Dzieci zaprezentowały program artystyczny oraz koncert piosenek, a chcąc zabłysnąć przed gośćmi, stanęły na wysokości zadania. Jednak kulminacyjnym punktem spotkania okazał się taniec, który dziewczynki zatańczyły w mini kabarecie "Babunie". Następnie wnuczęta zaprosiły babcie i dziadków do walca. Po części artystycznej, walczyku i konkursach dzieci złożyły najlepsze życzenia, wręczyły laurki oraz "karety" z cukierkami. Podczas wręczania tortu zaśpiewały tradycyjne "sto lat", a następnie wszyscy goście razem z dziećmi zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na twarzach naszych gości widać było wzrusznie, w oku niejednej babci i dziadka pojawiła się łezka. Podczas całego spotkania panowła ciepła, rodzinna atmosfera. Spotkanie to było wyrazem wdzięczności i podziękowaniem dla Babć i Dziadków za trud i zaangażowanie w wychowanie, opiekę i za sece okazywane wnukom. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie tej wspaniałej uroczystości.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2018
Dnia 9 lutego 2018r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Grzmota – Skotnickiego, jak co roku odbył się ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’. Z tej okazji cała nasza szkoła udała się na salę gimnastyczną, gdzie miało miejsce to wydarzenie. Na naszą uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości, którzy wraz z nami świętowali ten dzień.
Gdy wszyscy zajęli już swoje miejsca, Pani dyrektor Małgorzata Malczewska mogła rozpocząć swoją przemowę, podczas której bardzo serdecznie powitała wszystkich zebranych. Po wstępnych przemowach nastąpił czas na przedstawienie teatralne przygotowane przez klasę IIa pod kierunkiem p. Alicji Dąbrowskiej-Wlazło i p. Janusza Wlazło. Nasi koledzy przeprowadzili sąd nad grą komputerową. Uświadomili nam, że Internet nie jest zły, ani dobry. Tak naprawdę jaki jest zależy od nas samych.
Po części artystycznej sierżant sztabowy Izabella Pajek i starszy sierżant Justyna Kostecka przeprowadziły wykład, w którym mówiły o konsekwencjach prawnych łamania prawa w Internecie.
Następnie nastąpił czas wręczania nagród.
MISTRZOWIE POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ
W dniu 06.02.2018r w Teresinie odbyły się Szkolne Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej chłopców. W zawodach uczestniczyli uczniowie z Nowej Suchej, Szymanowa, Sochaczewa – Powiatowe, Wymysłowa, Rybna, Iłowa i Młodzieszyna. Zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie w meczu finałowym pokonali Sochaczew 2:0, tym samym zajmując I miejsce. Skład zwycięskiej drużyny: Mikołaj Małkowski, Paweł Brzeziński, Kacper Chaber, Piotr Ziąbski, Kacper Skorupski, Tomasz Stobiecki.
Mały Omnibus SKO
Niedawno, 30 stycznia, mogliśmy obejrzeć kolejną szkolną atrakcję przygotowaną przez SKO w ramach popularyzowania idei oszczędzania. Tym razem był to mały Omnibus SKO, w którym więli udział uczniowie klas I-III. Mogli się oni poczuć jak uczestnicy prawdziwego teleturnieju, nie tylko odpowiadając na pytania, ale i wykonując różne zadania z wykorzystaniem puzzli, monet i innych rekwizytów. Nie zabrakło zadań matematycznych, kalamburów, a nawet... zakupów. Omnibusem został Hubert Duplicki, którego koledzy długo oklaskiwali, a puchar wręczyła mu pani dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Młodzieszynie.
Oczywiście symboliczne nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Efekt końcowy - radość na buziach wszystkich, bo liczy się dobra zabawa.
Zabawa choinkowa
Tuż przed feriami - 11 stycznia- odbyła się w naszej szkole tradycyjna "Choinka". W tym roku pod tą nazwą kryły się nie tylko dyskotekowe pląsy (w których uczestniczyły zarówno najmłodsze dzieci, jak i młodzież klas gimnazjum), ale również występy niezwykłych kolędników z klasy IIIa oraz członków koła polonistyczno- dziennikarskiego, którzy zaprezentowali scenkę kabaretową "Śpiąca królewna". Poza tym mogliśmy obejrzeć taneczne popisy dziewcząt z klasy VI. W czasie dyskoteki przyjmowane były dedykacje, z których dochód przeznaczono na WOŚP. Pysznym dodatkiem do tego noworocznego spotkania były oczywiście poczęstunki zorganizowane w klasach przez rodziców.
Finał WOŚP w naszej szkole i naszej Gminie
Pomagaliśmy po raz 20 noworodkom podczas
26 Finału WOŚP !!!
Znamy już kwotę, jaką zebrała Gmina Młodzieszyn
dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W 2018roku mamy 13092,01zł +5,20€+25 pensów
Razem z kwesty
4720,96zł+5,20€+25 pensów
Loteria szkolna
638,90
Kawiarenka w szkole
727,00
Kawiarenka w GOK
268,75
Licytacja
2275,00
Sprzedaż książek- biblioteka
444,40
Przekazane pieniądze- radni
1280,00
Razem
10355,01+5,20€+25 pensów
SP Janów
864,00
SP Kamion
1873,00
RAZEM GMINA
MŁODZIESZYN
13092,01 +5,20€+25 pensów
Przez 20 lat mieszkańcy Młodzieszyna, dzięki wolontariuszom SP w Młodzieszynie wrzucili do skarbony WOŚP 121482,95 zł.
Składamy podziękowania za zaangażowanie p. Wójt Monice Pietrzyk, Dyrektorom Szkół Podstawowych p. Małgorzacie Malczewskiej, p. Leszkowi Borkowskiemu oraz panu Markowi Kujawie, p. Ani Walczak-dyrektor Biblioteki Gminnej, p. Annie Sobieraj oraz p. Katarzynie Jasińskiej.
W tym roku dodaliśmy zebrane pieniądze ze szkół i ustaliliśmy rekord Gminy.
Nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie, którzy zajęli się zorganizowaniem loterii, kawiarenki, kwestowali pod parafialnym kościołem. Zaangażowanym w występy przed publicznością grupie tanecznej Carbo Dance prowadzonej przez panią Martynę Brzezińską, zespołowi wokalnemu Dance Babki kierowanemu przez p. Mariusza Chabra.
Strażakom OSP w Młodzieszynie i Starych Budach, którzy wspólnie z wolontariuszami zbierali pieniądze na WOŚP. Za życzliwość i udostępnienie sali księdzu proboszczowi Dariuszowi Kuźmińskiemu.
Harcerzom 66drużyny „Knieje”, Tęczowej Gromadzie Zuchowej, którzy reprezentowali SP w Młodzieszynie w telewizji i radio.
Pani Wójt Gminy Monice Pietrzyk za zorganizowanie „Światełka do Nieba” wspaniałego pokazu sztucznych ogni.
Pani dyrektor GOK, dzięki gościnności której Finał WOŚP dla mieszkańców Młodzieszyna odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury.
Dziękujemy darczyńcom, sponsorom: Aleksandrze Chaber, dyr. GOK pani Małgorzacie Hetman, p. Ewie Żakowskiej przewodniczącej Rady Rodziców SP w Młodzieszynie, p. Ani Jelonek, Delikatesom Centrum -p. Katarzynie Woźniak, Państwu Adamczykom, Pani Wioletcie Żulczyk, Barbarze Błaszczyk , Agnieszce Gałce, Oli Tępczyk za podarowane przedmioty, vouchery na licytację.
Rodzicom ze SP w Młodzieszynie, którzy upiekli smaczne ciasta do kawiarenki oraz wszystkim, którzy w tym dniu byli razem z nami, mieszkańcom Gminy Młodzieszyn, którzy mieli gorące hojne serca, pełne miłości otwarte na potrzeby noworodków. Do następnego roku !!!!!!!!!!!!!
Sztab WOŚP z Młodzieszyna
JASEŁKA W PRZEDSZKOLU
We wtorek 19 grudnia dzieci z grupy 0c oraz punktu przedszkolnego zaprezentowały rodzicom "Jasełka". Piękna sceneria wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój, a dzieci w przygotowanych przez rodziców strojach prezentowały się znakomicie. Dla wielu maluszków był to debiut aktorski. Śpiewane przez dzieci kolędy i pastorałki przybliżyły wszystkim treści tajemniczej Betlejemskiej Nocy. Miłą niespodzianką był występ Kacpra Chabra, który wykonał na skrzypcach piękne polskie kolędy. Po części artstycznej przyszedł czas na życzenia i dzielenie się opłatkiem. Na zakończenie wszyscy udali się na "wieczerzę wigilijną" przygotowaną przez rodziców obydwu grup. Na tą rodzinną uroczystość przybyli rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. Swoją obecnością zaszczycili nas również zaproszeni goście: Wójt Gminy Młodzieszyn p. Monika Pietrzyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej p. Małgorzata Malczewska, Dyrektor GOK p. Małgorzata Hetman, Ks. Prałat Dariusz Kuźmiński, Ks. Prałat Stanisław Łubian. Jako podziękowanie za wielkie zaangażowanie dzieci otrzymały słodkości i pierniki. Na pamiątkę tego spotkania wręczyły również gościom karty świąteczne z życzeniami oraz własnoręcznie lukrowane piernikowe choinki.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za wspólne przygotowanie uroczystości oraz p. Chaber za przygotowanie scenografii.
Kiermasz książek w bibliotece
W grudniu, w bibliotece szkolnej odbywał się przedświąteczny kiermasz książek dla dzieci i młodzieży. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice chętnie oglądali wystawione książki i wybierali interesujące ich pozycje dla siebie lub na prezent. Książki zostały dostarczone do naszej szkoły przez Wydawnictwo Drugi Tom z Radomia. Po kiermaszu biblioteka otrzymała od wydawnictwa bonus w postaci nowych książek. Organizatorem akcji była p. Renata Pręgowska.
Dziękujemy wszystkim za udział w kiermaszu i życzymy przyjemnej lektury.
Mikołajkowe prezenty
18 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych Oa,b,c oraz punktu przedszkolnego w Młodzieszynie obejrzały spektakl "Kot w butach" w wykonaniu artystów Teatru Maluszek w Warszawie. Prezentowany spektakl to nie tylko świetna rozrywka, ale również wiedza, która pozostaje w pamięci naszych przedszkolaków. Teatr to również wspaniała metoda rozwoju wyobraźni dzieci, a przedszkolaki oglądały go z uwagą i zaciekawieniem oraz aktywnie uczestniczyły w przebiegu akcji.
Uśmiech na twarzach maluchów to wspaniała nagroda dla Dyrektora GOK-u, pani Małgorzaty Hetman, która zorganizowała to miłe spotkanie jako prezent Mikołajkowy dla dzieci. Serdecznie dziękujemy.
Betlejemskie Światło Pokoju 2017
W niedzielę 17 grudnia zuchy z "Tęczowej gromady" i harcerze z 66 drużyny "Knieje" wraz z druhnami i harcerzami z Sochaczewa pojechali do Warszawy do Archikatedry Jana Chrzciciela, aby tam odebrać Światło- symbol pokoju i pojednania. Była to już dwudziesta siódma edycja tej akcji pod hasłem "W tobie jest światło". Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom Warszawy. Tuż po 17 wszyscy zgromadzeni przeszli na Bulwar Karskiego, skąd Światło zostało przewiezione łodzią na drugi brzeg Wisły. Przekazywanie przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem, jest nieodłączną częścią kolędowania zuchów i harcerzy, którzy do świąt chcą obdarować światłem z Betlejem jak najwięcej osób. To ważne wydarzenie związane z Bożym Narodzeniem. Taki szczególny czas kiedy harcerze i zuchy niosą radość i pokój.
Pierniki i pierniczki - słodki smak świątecznych tradycji
Boże Narodzenie tuż, tuż...Grupa 4-5 latków wraz z rodzicami przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Wychowawczyni grupy Oc 14 grudnia zorganizowała zajęcia otwarte z udziałem rodziców. Pani Karolina Koc oraz pani Edyta Makowska upiekły pyszne pierniki, które na zajęciach dzieci dekorowały różnymi słodkościami.Mamusia Wiktorii opowiedziała dzieciom o historii pieczenia pierników oraz o tradycjach rodzinnych związanych ze świętami. Zdradziła również sekrety dotyczące pieczenia toruńskich pierników, które na każde święta przygotowuje w domu. Zajęcia były bardzo ciekawe, a dzieci z wielką precyzją starały się ozdobić swój świąteczny pierniczek. Nie obyło się bez degustacji. Wszystkim bardzo smakowały ciasteczka, a w przedszkolu unosił się przepiękny korzenny aromat. Dziękujemy mamusiom za wielkie zaangażowanie oraz wspólne pielęgnowanie tradycji.